To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

sobota, 22 marca 2014

OZ MEGA 2012 Geocoin

Wielokrotnie prezentowane już były na tym blogu pathtagi wyemitowane z okazji zlotu miłośników geocachingu OZ MEGA 2012, który odbył się na wiosnę dwa lata temu w Albury. Jedną z maskotek spotkania był dziobak, drugą dorsz - stad też prawdziwy wysyp żetonów z dziobakami związanych z tą imprezą; w końcu dziobak znacznie lepiej się prezentuje na numizmatach niźli dorsz! 

Tym razem jednak nie omawiam kolejnego pathtaga, lecz prezentuję coś większego - drugiego (po omawianym tu już wcześniej żetonie z 2007 roku)  geocoina z dziobakiem. 


Geocoin wykonany jest z mosiądzu galwanizowanego na antyczny brąz i emaliowanego. Średnica krążka to 44mm, zaś jego masa wynosi około 47.8g i może się wahać w zależności od ilości użytej na danym egzemplarzu emalii. Awers przedstawia dziobaka w kapeluszu, trzymającego odbiornik GPS i stojącego na tle róży kompasu. W tle widać też motyw strumienia. W górnej części awersu widoczne są napisy zawierające nazwę, miejsce i czas zlotu: "OZ MEGA", "Albury Wodonga" oraz "Easter 2012". Na otoku znajdują się jeszcze dwa mniejsze napisy: "Trackable on geocaching.com" (obowiązkowy napis dla geocoinów) oraz "Australian Geocaching Mega Event".


Na rewersie widzimy mapę Australii z podziałem na prowincje, z zaznaczonym oraz podpisanym miejscem zlotu, w całości także pokazaną na tle róży kompasu. Poniżej znajduje się kod śledzenia (zamazany na dołączonym zdjęciu). W otoku napisy "OZ MEGA Albury Wodonga" i "Easter 2012".

Rant geocoina jest gładki. Nie udało mi się dotrzeć do informacji o nakładzie tego numizmatu.

piątek, 7 marca 2014

Dziobak - miniaturka

W lutym 2014 Królewska Mennica Australijska w Canberze wyemitowała dwudolarową złotą monetę z dziobakiem. Jest ona maciupeńka - przy wadze zaledwie 0.5g ma średnicę 11.15mm. Dokładnie takie same rozmiary i masę miała też miniaturowa złota dwudziestocentówka z 2012 roku. Dla porównania - polska jednogroszowa moneta ma średnicę "aż" 15.5mm, zaś omawiane tu wcześniej złote monety o masie 1/25 uncji są jeszcze nieco większe.


Moneta jest bita stemplem lustrzanym w złocie 9999. Jej nakład to 5 000 sztuk. Autorem rewersu, na którym widać pływającego pod wodą przy dnie dziobaka, jest Vladimir Gottwald. Na rewersie zmieścił się jeszcze w górnej części napis "1/2g .9999 Au". Biorąc pod uwagę rozmiar użytego krążka, trzeba przyznać, że szczegółowość wizerunku robi wrażenie! Awers to standardowy wizerunek królowej Elżbiety II wykonany przez I. Rank-Broadleya. Rant jest ząbkowany.


Moneta wchodzi w skład serii półgramówek z różnymi australijskimi zwierzętami wydawanych przez Royal Aaustralian Mint od kilku lat. Warto tu zauważyć, że w czasie gdy Mennica Królewska co roku prezentuje inne zwierzę, mennica z Perth co roku wydaje monetę o tych samych parametrach ze zmieniającym się co rok wizerunkiem kangura.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...