To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

czwartek, 28 marca 2013

Dziobak w popkulturze

Przez długie lata popkulturowy mainstreem ignorował istnienie dziobaków. Przedstawiciele tego gatunku pojawiali się okazjonalnie w książkach dla dzieci - głównie, oczywiście australijskich - oraz w dziecięcych kreskówkach (np. "Bracia Koala"). Dziobakowi zdarzyło się też być współbohaterem książki "Platon i Dziobak poszli do baru" prezentującej filozofię przez dowcipy i anegdoty (w większości były to dowcipy z brodą hodowaną od czasów Platona). Jednak wciąż były to pojawienia się niszowe i marginalne.

Sytuacja zmieniła się, gdy w 2007 roku wszedł na ekrany disnejowski serial "Phineas and Ferb" (polski tytuł "Fineasz i Ferb"). Jednym z bohaterów jest tam Perry the Platypus (Pepe pan Dziobak), który nominalnie jest zwierzątkiem domowym głównych bohaterów, ale prócz tego jest zwierzęcym agentem do zadań specjalnych o kryptonimie "Agent P.".


Warto zauważyć, że trzymanie dziobaka jako zwierzęcia domowego jest tylko odrobinę bardziej prawdopodobne od tego, by był on tajnym agentem - dziobaki zupełnie nie nadają się do hodowania w domu. Do niedawna sądzono wręcz że nie da się ich oswoić; jednak można to zrobić, acz są to ekstremalnie rzadkie przypadki.

W ślad za sukcesem serialu wzrosło zainteresowanie dziobakami wśród osób, które być może inaczej nigdy by się z tym gatunkiem nie zetknęły. Wypada więc być wdzięcznym twórcom Perry'ego za przybliżenie tego gatunku szerokiej widowni poprzez rozrywkę. Choć z tą wiedzą wciąż różnie bywa...

Znalezione na pewnym forum:
Pytanie: Gdzie w Polsce można kupić dziobaka? Ale żywego, nie maskotkę!
Odpowiedź 1: Chyba się nie da.
Odpowiedź 2: Nie warto, one są brzydko szare, a nie takie ładne zielone.
Odpowiedź 3: Nie można kupić, dziobaki są chyba w Polsce pod ochroną.
Gwoli przypomnienia: dziobaki żyją jedynie w Australii, ich wywóz stamtąd jest obecnie zakazany, zaś do Europy (nie mówiąc już o Polsce) nigdy żywy dziobak nie dotarł.

poniedziałek, 18 marca 2013

Patti Platypus

Beanie Babies to seria sympatycznych pluszaków produkowanych przez firmę Ty Warner Inc. mającą swoją siedzibę w USA. Pierwsze dziewięć zwierzątek wypchanych plastikowymi kulkami (rozwiązanie to stosuje tez firma Bukowski) pojawiło się w 1993 roku. Wśród nich był dziobak, a dokładniej samiczka dziobaka o imieniu Patti produkowana w dwóch wersjach kolorystycznych pokazanych poniżej:


Ich produkcja trwała do 1999 roku i została upamiętniona sporymi miedzioniklowymi żetonami, wybitymi lustrzanymi stemplami. Żeton poświęcony Patti przedstawiony jest poniżej. Jego awers przedstawia w centralnej części wizerunek pluszaka otoczony napisem "Beanie Babies ® original nine". Towarzyszy mu też data 1999 oraz imię Patti.


Rewers jest wspólny dla wszystkich żetonów z serii i przedstawia logo firmy (litery "ty" w sercu) otoczone napisem "Beanie Babies ® official club".


Średnica żetonów wynosi 40mm, a ich masa 25.5g. Rant jest ząbkowany. Brak jest informacji o tym, która mennica wybiła te numizmaty, a także o tym, jaki był ich nakład.

niedziela, 10 marca 2013

Sprzedaż monet z Perth

Kolejne informacje podane przez Pert Mint dotyczą wielkości sprzedaży kolekcjonerskich monet. W porównaniu do poprzednich raportów pojawiły się następujące zmiany:
  • Srebrne $1 z 2010 roku: sprzedano 4 934 sztuki, sprzedaż zakończono.
  • Złote $5 z 2010 roku: sprzedano 1 236 sztuk, sprzedaż zakończono.
  • Złote $15 z 2010 roku: sprzedano 846 sztuk, sprzedaż zakończono.
  • Złote $50 z 2010 roku: sprzedano 339 sztuk, sprzedaż zakończono.
  • Platynowe $15 z 2010 roku: sprzedano 394 sztuki, sprzedaż zakończono.
  • Platynowe $50 z 2010 roku: sprzedano 131 sztuk, sprzedaż zakończono.
  • Srebrne $1 z 2011 roku:  sprzedano 1 970 sztuk, sprzedaż zakończono.
  • Złote $15 z 2011 roku:  sprzedano 252 sztuki, sprzedaż zakończono.
  • Złote $25 z 2011 roku:  sprzedano 198 sztuk, sprzedaż zakończono. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...