To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

czwartek, 31 października 2013

Dziobak i Eugeniusz

Wśród pathtagów powstałych z okazji australijskiego zlotu miłośników geocachingu OZ Mega 2012 znajduje się też taki oto żeton:


Napis na nim zawiera nazwę imprezy oraz pseudonim użytkownika, który ten tag zamówił: Team Pathfinder (za tym nickiem stoi czteroosobowa rodzina). Na pathtagach tego użytkownika wielokrotnie pojawia się motyw lampartopodobnego stwora z dużym nosem. Jest to Eugene the Jeep, postać z komiksów o marynarzu Popeye. Na tym krążku Eugeniusz otrzymuje pathtaga od dziobaka, który niesie na plecach granatowy worek; w takich właśnie workach zazwyczaj przechowywane sa pathtagi.

Numer seryjny tagu to 20296. Masa wynosi około 5.75g. Galwanizowanie wykonano czarnym niklem. Okolicznościowy rewers upamiętnia czwartą rocznicę powstania pierwszych pathtagów. Zamówienie zostało złożone w grudniu 2011, zaś nakład wyniósł 100 sztuk.


czwartek, 24 października 2013

O niszczeniu monet

Ciekawą rzeczą jest, że w niektórych krajach niszczenie monet obiegowych jest rzeczą dozwoloną (na zasadzie, że jeśli zniszczę monetę, która do mnie należy, to najwyżej sam na tym tracę), w innych zaś krajach jest to zabronione i uważane za przestępstwo. Przykładem kraju pierwszego typu są Stany Zjednoczone. Także i w wielu krajach strefy euro można znaleźć automaty "przeprasowujące" monety (np. pięciocentowe) w pamiątkowe żetony. Żeton z dziobakiem powstały z amerykańskiej jednocentówki omawiałem już kiedyś w tym miejscu.


Z kolei w Australii ważnych monet niszczyć ani przerabiać nie wolno. Skąd więc wzięły się omawiane w tym wpisie żetony z EXPO 1988? Do ich wytworzenia użyto monet zdezaktualizowanych i wycofanych z obiegu, pochodzących z czasów, gdy w Australii obowiązywał system pens / szyling / funt, a nie cent / dolar, jak to jest obecnie. Widać to wyrażnie na rewersach tych numizmatów:


poniedziałek, 14 października 2013

Dzika przyroda Australii

W roku 2000 australijski dom aukcyjny Downie's, specjalizujący się w monetach i banknotach, wydał serię sześciu jednouncjowych medali z wizerunkami zwierząt zamieszkujących Australię. Poza dziobakiem na medalach znalazły się: koala, słonowodny krokodyl, kołnierzasta jaszczurka, kangur i pingwin. Krążki wykonane były ze srebra 999, miały średnice 39mm i masę 31.6g. Bicie następowało stemplem lustrzanym, a wykonano je w mennicy w Perth. Nakład wyniósł 2 000 sztuk.

Awers medalu z dziobakiem przedstawia go stojącego na kamienistym terenie. Powyżej widnieje napis PLATYPUS, a poniżej rok bicia: 2000.


Rewersy wszystkich medali pokazuja mapę Australii z podziałem na prowincje, a także teksty AUSTRALIAN WILDLIFE oraz ONE OUNCE .999 SILVER". Ranty są gładkie.


Nie udało mi się dotrzeć do informacji, kto jest projektantem tych medalionów. Znalazłem za to poszlaki wskazujące na to, że w późniejszych latach następowały reedycje poszczególnych medali z serii, przy czym numizmat z dziobakiem został wyemitowany ponownie w roku 2006. Jeśli uda mi się te informacje potwierdzić (lub znaleźć ich oficjalne zaprzeczenie) z pewnością napiszę o tym na tym blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...