Pora na największą monetę w naszym przeglądzie. Jej rozmiary są faktycznie imponujące: średnica wynosi 75.5mm, zaś masa to 10 uncji czyli 311,035g. To ponad trzydzieści deko czystego srebra (próba 999). Cóż: moneta wielka, a dziobak malutki; można go zobaczyć "na godzinie czwartej":
Jest to pierwsza z monet z cyklu "Ewolucja": Ewolucja Kalendarza, wydana w 2001 roku. Kolejne monety z tej serii, wydawane co rok, przedstawiały ewolucję czasu, alfabetu, liczb i wiedzy. Pokazany powyżej rewers ukazuje na kolejnych pierścieniach licząc od zewnętrznego:
- Napisy "Evolution of the Calendar" oraz "Australian Kookaburra 2001 - 10oz. 999 silver". (Moneta przynależy formalnie do linii monet z kukaburą - australijskim zimorodkiem - choć tego ptaszka na niej nie ma!)
- Znaki zodiaku różnych kultur - dziobak należy do aborygeńskiego zodiaku.
- Nazwy miesięcy po angielsku.
- Nazwy dni tygodnia po łacinie.
- Nadrukowane w kolorze wyobrażenie układu słonecznego i gwiazd.
Awers to standardowy wizerunek JKM Elżbiety II wykonany przez I. Rank-Broadleya. Wartość nominalna: 10 dolarów. Stempel lustrzany.
Nakład tej monety to 2 250 egzemplarzy, z czego 1 500 sprzedawanych samodzielnie, pozostałe w zestawach z innymi srebrnymi monetami z 2001 roku. Mennica podaje, że do obiegu trafiły ogółem 1 802 sztuki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz