To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Towarzystwo Opieki nad Dziobakami

Osoby odwiedzające tę stronę z pewnością zauważyły - wśród linków po prawej stronie - także i ten prowadzący do Australijskiego Towarzystwa Opieki nad Dziobakami (Australian Platypus Conservancy). Pora na kilka słów na temat tej organizacji.

Logo Towarzystwa
Jak sama nazwa wskazuje, Towarzystwo zajmuje się badaniami i ochroną dziobaków. Ale nie tylko ich. W zasięgu ich zainteresowań pozostaje także inny ziemnowodny gatunek ssaka: gryzoń rakali, czyli australijski szczur wodny (Hydromys chrysogaster).

Jednym z ważniejszych projektów badawczych prowadzonych przez Towarzystwo jest otwarty program obserwacyjny "Platypus Care", w ramach którego mieszkańcy i goście terenów zamieszkanych przez dziobaki i rakali są zachęcani do raportowania swoich obserwacji tych stworzeń. Ma to na celu ustalenie zasięgu i gestosci ich występowania.

Logo projektu Platypus Care
W ramach działań związanych z ochroną, towarzystwo prowadzi między innymi akcje na rzecz zmniejszenia ryzyka dla dziobaków powodowanego działalnością ludzi. Na przykład propaguje używanie takich  pułapek na stawonogi, które nie stanowią zagrożenia dla dziobaków.  Rozprowadza też broszury, jak najlepiej postąpić, gdy dziobak zaplącze się w linkę wędki. Dyżurni weterynarze gotowi sa nieść pomoc znalezionym rannym bądź osłabionym dziobakom. Eksperci towarzystwa służą radą w przypadku prac inżynieryjnych prowadzonych w pobliżu dziobaczych siedlisk.

Towarzystwo prowadzi też badania naukowe z zakresów zoologii, ekologii i inżynierii środowiska. Wyniki badań publikowane są w czasopismach naukowych, monografiach oraz we własnym biuletynie Towarzystwa: "Ripples".

Dr Melody Serena
z Towarzystwa Opieki nad Dziobakami

Będąc organizacja pożytku publicznego, Towarzystwo utrzymuje się z datków. Każdy chętny może zostać jednorazowym (w ramach akcji "sponsoruj dziobaka") lub długofalowym (w ramach akcji "przyjaciel dziobaków") darczyńcą na rzecz tego stowarzyszenia.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...