To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

środa, 27 lipca 2011

Seria "Dwustulecie Australii" z 1988 roku


Drobna korekta dotycząca monety z Wyspy Man z 1988 roku: w skład serii wchodzi nie pięć monet, a cztery. Na pozostałych trzech (poza tą z dziobakiem) znalazły się wizerunki:
  • Misia koala siedzącego na gałęzi na tle zatoki Sydney;
  • Papugi kakadu na tle konturu kontynentu;
  • Kangura na tle dyliżansu.


Uaktualniony wpis:
Gorączka złota.


czwartek, 21 lipca 2011

Pechowe drugie miejsce

W sporcie za pechowe uważane jest miejsce czwarte: niby poszło dobrze, a medalu nie ma. W konkursach mających na celu wdrożenie projektu, za pechowe należy uznać miejsce drugie - tylko jeden projekt, ten zwycięski, zostanie wcielony w życie. Gdy rozstrzygnięto konkurs na australijskie monety po decymalizacji (czyli przejściu z funtów, szylingów, pensów i ich wariacji na dolary i centy), zwycięzcą okazał się Stuart Devlin. Drugie miejsce zajął zaś Andor Mészáros. Jak wynika z relacji, jury miało naprawdę duży problem z wydaniem werdyktu, który z tych projektów ma zostać wdrożony. Ostatecznie zadecydowała - jak się zdaje - większa jednorodność projektów Devlina: wszystkie jego monety miały przedstawiać zwierzęta, podczas gdy w projekcie Mészárosa na monetach o nominałach 1 i 2 centy znajdowały się rośliny.

W 43 lata po wprowadzeniu australijskich dolarów, czyli w roku 2009, mennica w Perth wybiła serię monet według projektu Mészárosa. Na pięciocentówce znajduje się polujący dziobak. Jest to więc moneta o najmniejszym nominale przedstawiająca to stworzenie:


Moneta wybita jest stemplem lustrzanym w srebrze 999. Dostępna jest tylko w zestawach zawierających także monety 1, 2, 10 i 20 centów. Nakład tego zestawu to 7 500, z czego do końca 2011 roku sprzedano 3 344. Średnica to 19.6mm, a masa 2.74g. Na awersie znajduje się wizerunek królowej brytyjskiej autorstwa I. Rank-Broadleya.


Ostatnie uaktualnienie: 6 października 2012.


czwartek, 14 lipca 2011

Petey Platypus

Pora na najmniejszą z wydanych dotąd monet. Prezentowana poniżej pięciodolarówka ma średnicę zaledwie 14mm, czyli jest o 0.1mm mniejsza niż pieciodolarowe monety wybite w roku 2007 i 2010. Jest jednak nieco grubsza, wiec jej masa wynosi tyle samo, co tamtych monet: 1/25 uncji czyli 1.235g.


Moneta należy do serii "Little Dinkums", wydawanej przez Royal Australian Mint w latach 2008-2010, w skład której wchodzą jeszcze przedstawienia koali, papugi, myszoskoczka, jaszczurki i diabła tasmańskiego utrzymane w podobnej stylistyce, wszystkie wybite stemplem lustrzanym w złocie 9999. Całkowity nakład tej monety wynosi 10 000 egzemplarzy. Część z nich była sprzedawana oddzielnie w fikuśnych pudełkach, pokazanych poniżej:

Oficjalny obrazek promocyjny udostępniany przez R.A. Mint

Jak widać, wieczko pudełka da się złożyć tak, by powstała mini-gablotka prezentacyjna.

Pozostałe monety zostały przez mennicę oprawione w  złote ramki z uszkiem - w ten sposób powstały sympatyczne wisiorki. Dodatkowo do sprzedaży trafiły gadżety związane z serią "Little Dinkums": lodówkowe magnesy i breloczki do kluczy lub komórek:


Oficjalne obrazki promocyjne udostępniane przez R.A. Mint

piątek, 8 lipca 2011

P-P-Platypus!










Dzisiaj coś na wesoło: P-P-Platypus!

Zaczęło się od Steve'a Axtella: brzuchomówcy, showmana, projektanta pacynek i właściciela wytwórni produkującej wszelakie akcesoria dla teatrzyków lalkowych (z pacynkami na czele). Pewnego razu zaprojektował on lalkę-dziobaka i zareklamował ją na YouTube takim oto klipem:


Rezultat przeszedł wszelkie oczekiwania. W ciągu pierwszych dni film obejrzało tysiące widzów, powstawały nowe wersje, przeróbki, parodie i covery, z których najciekawszy jest chyba ten oto:


Jak widać, nostalgiczna wersja spodobała się tez samemu głównemu bohaterowi:

sobota, 2 lipca 2011

Czwarta klipa w serii

Mennica w Perth zapowiedziała na swojej stronie internetowej emisję prostokątnych monet (tak zwanych klip) z dziobakiem w ramach serii "Sztuka aborygeńska". Do tej pory w ramach tej serii pojawiły się złote i srebrne klipy ukazujące kangura, żółwia i delfina:


Data premiery została wyznaczona na drugiego sierpnia 2011.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...