To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

piątek, 26 sierpnia 2011

Złote Marzenia

Przed nami ciąg dalszy serii "Discover Australia - Dreaming". Złote monety w tej serii pokazywały stworzenia odpoczywające. Awersy wszystkich zaprojektował Ian Rank-Broadley, rewersy zaś (zgodnie z kanonami sztuki aborygeńskiej) Darryl Bellotti. Monety wybijano stemplem lustrzanym w złocie próby 9999. Istnieja trzy wersje:
  • 1/2 uncji (15.554g), nominał $50, średnica 25.6mm, grubość 2.4mm, nakład 1 000.
  • 1/10 uncji (3.111g), nominał $15, średnica 16.6mm, grubość 1.5mm, nakład 2 500.
  • 1/25 uncji (1.244g), nominał $5, średnica 14.6mm, grubość 1.4mm, nakład 25 000.


Oficjalne wizerunki monet udostępniane przez Perth Mint.
Średnice proporcjonalne do rzeczywistych średnic monet.

Podobnie jak w przypadku monet srebrnych i platynowych z serii "Dreaming", prezentowane powyżej numizmaty dostępne są pojedynczo, albo tez w zestawach zawierających 5 albo 15 monet (wszystkie zwierzęta z danego roku na danej wielkości monecie lub wszystkie zwierzęta z trzech lat w danej wersji).

Ogółem do obiegu trafiło: 339 sztuk monety $50, 846 sztuk monety $15 oraz 1 236 sztuk monety $5.
 

Ostatnie uaktualnienie: 10 marca 2013.

piątek, 19 sierpnia 2011

Ripples - sierpień 2011

Australijskie Towarzystwo Opieki nad Dziobakami opublikowało kolejny, czterdziesty szósty numer swojego kwartalnika "Ripples". W numerze tym znaleźć można między innymi:
  • Informacje o postępach badań nad dziobakami za prowadzonych pomocą pomiarów żywych okazów chwytanych w specjalne sieci (a potem wypuszczanych na wolność).
  • Sprawozdanie z programu badawczego na temat wpływu powodzi na populacje dziobaków i szczurów wodnych.
  • Raport o osiedleniu się dziobaków nad Merri Creek na przedmieściach Melbourne (patrz "lokalizacja" tego wpisu).
  • Informację o programie edukacyjnym dla szkół, którego maskotką jest sympatyczny Pim (poniżej).

Dziobak Pim

środa, 17 sierpnia 2011

Srebrne marzenia

Duży sukces serii monet "Odkryj Australię" zachęcił mennicę w Perth do wydania kolejnej, pod tym samym hasłem, lecz tym rzazem z podtytułem "Marzenia". Seria, wydawana w latach 2009-2011, ukazuje australijskie zwierzęta przedstawione w stylistyce typowej dla rodzimych Australijczyków. Autorem rewersów był aborygeński artysta -  Darryl Bellotti. Monety z kolejnych lat przedstawiały: 
  • 2009 - kangura, delfina, węża, żurawia i kolczatkę, 
  • 2010 - jaszczurkę, koalę, dziobaka, krokodyla i wombata, 
  • 2011 - dingo, emu, rekina, kukaburę i diabła tasmańskiego.
W ramach serii dla każdego zwierzęcia pojawiały się monety srebrne, złote i platynowe. Monety srebrne to typowe jednouncjówki (masa 31.135g, średnica 40.6mm, nominał 1 dolar). Ich nakład wynosi 10 000, zaś próba srebra to 999. Wykonane są stemplem lustrzanym, przy czym fragmenty tła są kolorowane. Monety ukazują zwierzęta aktywne (na przykład poszukujące pożywienia).

Autorem użytego na awersie wizerunku Elżbiety II jest I. Rank-Broadley.

Poniżej pokazany jest rewers monety z 2010 roku przedstawiającej dziobaka:

Oficjalny wizerunek monety udostępniany przez Perth Mint
Ogółem sprzedano 4 934 egzemplarze tej monety.


Ostatnie uaktualnienie: 10 marca 2013.


środa, 10 sierpnia 2011

Sławne dziobaki (1): Shy i Barak

Przy okazji omawiania monet z dziobakami chciałbym też przybliżyć Czytelnikom ciekawe historie, jakie zdarzyły się prawdziwym, żywym dziobakom. Myślę, ze warto zapoznać się z tym, co przeżyły. Dzisiejszy wpis, pierwszy w serii, poświęcony jest sympatycznej dwójce: Shy i Barakowi.

Shy

Swoje imię Shy zawdzięcza powieści dla dzieci autorstwa Leslie Rees: "The story of Shy the platypus". Zostało jej ono nadane przez trójkę badaczy: Ninę Koch, Markusa Utescha oraz Davida Parera. Shy była jednym z dziobaków obserwowanych przez tę trójkę. Jej nora lęgowa była pierwszą, do której wprowadzono endoskopową kamerę, dokumentującą jak Shy karmiła swoje młode i w jaki sposób o nie dbała. Zdjęcia te stanowią główną atrakcję filmu "Platypus - world's strangest animal". Polecam!

Okładka filmu

 Barak

Barak jest jednym z niewielu dziobaków urodzonych (czy raczej wyklutych!) w niewoli, konkretnie w Heallesville Sanctuary niedaleko Melbourne. Stał się znany jako pierwszy dziobak, który podróżował rejsowym samolotem (i to w dodatku w klasie biznesowej). Nastąpiło to, gdy był on przenoszony do innego ośrodka w którym bada się życie i rozmnażanie dziobaków: Lone Pine Sanctuary koło Brisbane. Przenosiny były konieczne po to, by wymieszać pule genów w obu centrach i uniknąć chowu wsobnego.

Poniżej można obejrzeć krótki filmik opowiadający o liczącej około 1500 kilometrów podróży Baraka:


środa, 3 sierpnia 2011

Nietypowy metal

Monet wykonanych z tytanu nie spotyka się często. A jest to ciekawy metal: stosunkowo lekki, mocny i dający się zabarwić w całej objętości  na praktycznie dowolny kolor za pomocą odpowiednich domieszek. Tę ostatnią własność tytanu wykorzystała mennica Pobjoy wypuszczając w latach 2008-2009 trzy serie po pięć monet w kolorach kół olimpijskich. Australię i Oceanię reprezentują monety z 2009 roku w kolorze czarnym.

Oficjalne wizerunki monet udostępniane przez Pobjoy Mint

Wszystkie trzy serie mają tę samą średnicę (36.1mm). Pierwsza seria wykonana jest w całości z tytanu 990, masa monet wynosi 10g, ich nominał to 5 dolarów, a nakład 7 500. Druga seria ma tytanowe rdzenie i srebrny otok; nominał jest taki jak poprzednio, za to masa to 7g (2g tytanu 990 i 5g srebra 9999).  Są one znacznie cieńsze, stąd mniejsza masa mimo użycia srebra. Ich nakład wynosi 5 000. Seria trzecia ma otoki złote; nominał to 75 dolarów, a masa 12g (z czego 2g tytanu 990 i 10g złota 9999). Wybito ich 1 000. Dla monet bimetalicznych użyto stempli lustrzanych, dla czysto tytanowych - stempli zwykłych. Na samym tytanie różnicy jednak nie widać ze względu na strukturę powierzchni tego metalu.

Na rewersach widnieją: gołąbek pokoju (wspólny dla monet symbolizujących wszystkie kontynenty), sportowcy (dla Australii i Oceanii są to pływacy, na innych znajdują się wioślarze, biegacze, tenisiści i hokeiści), a także symbole kontynentów - tu: opera i most w Sydney oraz dziobak (Australia) i Krzyż Południa oraz ptak kiwi (Nowa Zelandia).

Awers monet z pierwszej serii jest prosty i zawiera portret Królowej  wykonany przez I. Rank-Broadleya. Monety z otokami z metali szlachetnych maja awers nieco bardziej urozmaicony (tu prezentowany dla numizmatu z otokiem ze srebra):

Oficjalny wizerunek monety udostępniany przez Pobjoy Mint
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...