To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

środa, 3 sierpnia 2011

Nietypowy metal

Monet wykonanych z tytanu nie spotyka się często. A jest to ciekawy metal: stosunkowo lekki, mocny i dający się zabarwić w całej objętości  na praktycznie dowolny kolor za pomocą odpowiednich domieszek. Tę ostatnią własność tytanu wykorzystała mennica Pobjoy wypuszczając w latach 2008-2009 trzy serie po pięć monet w kolorach kół olimpijskich. Australię i Oceanię reprezentują monety z 2009 roku w kolorze czarnym.

Oficjalne wizerunki monet udostępniane przez Pobjoy Mint

Wszystkie trzy serie mają tę samą średnicę (36.1mm). Pierwsza seria wykonana jest w całości z tytanu 990, masa monet wynosi 10g, ich nominał to 5 dolarów, a nakład 7 500. Druga seria ma tytanowe rdzenie i srebrny otok; nominał jest taki jak poprzednio, za to masa to 7g (2g tytanu 990 i 5g srebra 9999).  Są one znacznie cieńsze, stąd mniejsza masa mimo użycia srebra. Ich nakład wynosi 5 000. Seria trzecia ma otoki złote; nominał to 75 dolarów, a masa 12g (z czego 2g tytanu 990 i 10g złota 9999). Wybito ich 1 000. Dla monet bimetalicznych użyto stempli lustrzanych, dla czysto tytanowych - stempli zwykłych. Na samym tytanie różnicy jednak nie widać ze względu na strukturę powierzchni tego metalu.

Na rewersach widnieją: gołąbek pokoju (wspólny dla monet symbolizujących wszystkie kontynenty), sportowcy (dla Australii i Oceanii są to pływacy, na innych znajdują się wioślarze, biegacze, tenisiści i hokeiści), a także symbole kontynentów - tu: opera i most w Sydney oraz dziobak (Australia) i Krzyż Południa oraz ptak kiwi (Nowa Zelandia).

Awers monet z pierwszej serii jest prosty i zawiera portret Królowej  wykonany przez I. Rank-Broadleya. Monety z otokami z metali szlachetnych maja awers nieco bardziej urozmaicony (tu prezentowany dla numizmatu z otokiem ze srebra):

Oficjalny wizerunek monety udostępniany przez Pobjoy Mint

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...