To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

poniedziałek, 21 listopada 2011

Niezrealizowany projekt

Gdy w roku 1966 Australia przechodziła na dziesiętny system monetarny (dolary/centy), do konkursu na projekt nowych monet stanęło sześciu twórców. Zwyciężyły projekty Stuarta Devlina i to one znalazły się na standardowych australijskich monetach. Projekty Andora Mészárosa ukazały się wiele lat później wybite jako okolicznościowy zestaw przez mennicę w Perth. Oprócz tej dwójki w konkursie wzięli udział:
  • Gordon Andrews,
  • Richard Beck,
  • Eileen Mayo,
  • John Saxton.
W grudniu 2010 Royal Australian Mint wypuściła limitowany - jedynie 400 sztuk! - zestaw "Dziedzictwo decymalizacji". Poza monetami obiegowymi (1, 2, 5, 10 i 20 centów) znalazła się tam też okrągła moneta pięćdziesięciocentowa. Została ona wprowadzona do obiegu w roku 1966, lecz nie przyjęła się (była zbyt podobna do jednej ze starych, wycofywanych  monet) i wyszła z użycia, zastąpiona w roku 1969 monetą dwunastokątną. 

Zestaw z 2010 roku

Oprócz wspomnianych monet, w zestawie znajduje się też dziesięć dużych replik projektów, które przegrały w rywalizacji: po dwa na monetę 1, 2, 5 10 i 20 centów. Warto zauważyć, że wśród tej dziesiątki nie ma projektów Mészárosa, jako  że zostały one później wykorzystane.

Niestety nie wiadomo, kto z wymienionej wcześniej czwórki jest autorem projektu prezentowanej poniżej repliki dwudziestocentówki z dziobakiem. W odpowiedzi na mój list mennica odpowiedziała, że projekty były przysłane anonimowo, ujawniono zwycięzcę, zaś inne pozostały anonimowe do końca (Mészáros sam ujawnił swoje prace konkursowe). 

Obrazek reprodukowany za pozwoleniem
Australian Coin Collecting Blog
Nie mogę powiedzieć, by ten wizerunek mi się nie podobał, ale zdecydowanie wolę zarówno projekt Devlina, jak i Mészárosa.

Projekty Andora Mészárosa i Stuarta Devlina

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...