To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

sobota, 31 grudnia 2011

Rocznica Dziurawego Dolara

Specyficzne dla Australii są tak zwane "Dziurawe Dolary" ("Holey Dollars"). Pierwsze dziurawe dolary powstały w Nowej Południowej Walii w roku 1813. Australia borykała się wtedy z niedoborem monet. Aby zwiększyć ich liczbę w obiegu, a jednocześnie zapobiec ich odpływowi (w przenośni i dosłownie) z kraju, postanowiono w istniejących srebrnych monetach wybijać centralnie położone otwory. W ten sposób z jednej monety powstawały dwie, zwane: "Holey Dollar" (o wartości pięciu szylingów) oraz "Dump" (o wartości piętnastu pensów). 

W późniejszych latach takie podwójne monety bito w Australii celowo, na pamiątkę tamtego wydarzenia. Po przejściu na dolary i centy na obręczach wybijany był nominał jednego dolara, zaś na wyjmowanym krążku centralnym - 25 centów.


W 175 rocznicę powstania pierwszych dziurawych dolarów odbyła się w Sydney międzynarodowa wystawa numizmatyczna. Z tej okazji Królewska Mennica Australijska wybiła na pięciu uncjach srebra okolicznościowy medal o średnicy 63mm, na którego awersie przedstawiono w skali 1:1 replikę jednego z oryginalnych Holley Dollarów. Medal ten wykonał Horst Hahne.

A co to ma wspólnego z dziobakami? Otóż na rewersie znajdują się wizerunki australijskich zwierząt. Jest tam i dziobak, a oprócz niego:  kangur, kakadu, koala, emu, jaszczurka i wombat.

piątek, 23 grudnia 2011

Kolejne odmiany dwudziestocentówki

Poniżej przedstawione są wizerunki dwóch odmian australijskiej dwudziestocentówki:

  • Wersja "z odstępem". Pomiędzy głową dziobaka i falą znajduje się niewielki odstęp, podczas gdy  na standardowych monetach takiego odstępu nie ma. Ta odmiana pojawiła się dwukrotnie: 
    • Wyglądają tak wszystkie monety wybite w Canberze w roku 1966, zaś monety z tego samego roku wybite w Londynie są odstępu pozbawione.
    • Pewna część dwudziestocentówek wybitych w roku 2008 także ma odstęp po prawej stronie głowy dziobaka.
  • Wersja "z falką". Niewielka część monet wybitych w roku 1966 w Londynie ma falistą, a nie prostą, dolną linię dwójki. Stosunkowo wysoka cena tej odmiany powoduje, że bywa  ona podrabiana.


Uaktualniony wpis:
Obiegowe 20 centów z Australii.



wtorek, 20 grudnia 2011

Blog roku 2011


Postanowiłem zgłosić mój blog do konkursu "Blog Roku 2011". Niestety, nie ma w tym konkursie kategorii "Najbardziej niszowy blog", więc na wygraną, choćby i niższego rzędu, raczej nie mam co liczyć. Do tematyki, którą tu się zajmuję, najbardziej pasowała kategoria "Moje zainteresowania i pasje". Niech wiec i tak będzie. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi na moją stronę trafi kilka osób interesujących się dziobakami lub numizmatyką. A może jednym i drugim naraz (ale czy są tacy)?

Osobom przychodzącym tu po raz pierwszy proponuję zapoznanie się najpierw z krótkim wprowadzeniem do tematu oraz ze spisem znanych mi monet przedstawiających dziobaka. Czytelnikom szukającym konkretnych informacji proponuję skorzystanie z listy tagów po prawej. Wszystkich nowych (i powracających) gości - pozdrawiam!

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Dziobak lokacyjny 2012

Mennica w Perth przed kilkoma dniami rozpoczęła wybijanie platynowych jednouncjowych monet lokacyjnych z dziobakiem. Od wersji z 2011 roku różnią się one jedynie datą - mają te same wizerunki na awersie i rewersie, tę samą wielkość i próbę stopu. Także i nakład w roku 2012 ma nie przekroczyć 30 000, przy czym monety mają być wybijane w miarę napływania zgłoszeń chęci kupna, a trzydzieści tysięcy to - jak na taką monetę - limit ogromny, który, być może,  nie zostanie wcale osiągnięty. Choć, z drugiej strony, mennica twierdzi, że cały nakład z roku 2011 został wyprzedany!

Oficjalny wizerunek udostępniany przez Perth Mint

Uaktualniony wpis:
Dziobak lokacyjny.


piątek, 9 grudnia 2011

Nowa kategoria - egzonumia

W celu łatwiejszego przeszukiwania zawartości wpisów na tym blogu, wprowadziłem nowy tag kategoryzacyjny: "Egzonumia". Oznaczone nim będą strony dotyczące żetonów, medali i innych monetopodobnych obiektów nie będących jednak monetami, a zawierających wizerunek dziobaka.

Jak na razie tagiem tym została oznaczona jedna opublikowana wcześniej notka (dotycząca repliki projektu z 1966 roku wykonanej w 2010 roku w żywicy), niedługo jednak pojawi się ich więcej.

piątek, 2 grudnia 2011

Raporty sprzedaży z Perth Mint

Mennica w Perth opublikowała niedawno raporty dotyczące wielkości nakładu i sprzedaży monet wybitych roku 2010. O ile w nakładach niespodzianek nie ma (raporty potwierdzają wcześniejsze informacje), o tyle zestawienia wielkości sprzedaży są ciekawe, pokazują bowiem ile monet faktycznie trafiło na rynek. Jeśli chodzi o nowe informacje na temat interesujących nas obiektów, to możemy dowiedzieć się, że do dnia 12 października 2011 sprzedano:
  • 29 półuncjowych monet $50 z dziobakiem z serii "platynowe marzenia";
  • 325 1/10-uncjowych monet $15 z dziobakiem z serii "platynowe marzenia";
  • 72  półuncjowe monety $50 z dziobakiem z serii "złote marzenia";
  • 321 1/10-uncjowych monet $15 z dziobakiem z serii "złote marzenia";
  • 1 042 1/25-uncjowe monety $5 z dziobakiem z serii "złote marzenia";
  • 4 251 jednouncjowych monet $1 z dziobakiem z serii "srebrne marzenia".
Raporty z wcześniejszych lat nie zostały uaktualnione i w odpowiednich wpisach na tym blogu  znajdują się wciąż najświeższe dostępne dane.

Warto tu dodać, że certyfikaty dołączane do sprzedawanych monet nie były posortowane od najniższych, w związku z czym w obiegu mogą znajdować się monety o numerach certyfikatów wyższych niż wielkości sprzedaży podane powyżej.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...