To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

sobota, 31 grudnia 2011

Rocznica Dziurawego Dolara

Specyficzne dla Australii są tak zwane "Dziurawe Dolary" ("Holey Dollars"). Pierwsze dziurawe dolary powstały w Nowej Południowej Walii w roku 1813. Australia borykała się wtedy z niedoborem monet. Aby zwiększyć ich liczbę w obiegu, a jednocześnie zapobiec ich odpływowi (w przenośni i dosłownie) z kraju, postanowiono w istniejących srebrnych monetach wybijać centralnie położone otwory. W ten sposób z jednej monety powstawały dwie, zwane: "Holey Dollar" (o wartości pięciu szylingów) oraz "Dump" (o wartości piętnastu pensów). 

W późniejszych latach takie podwójne monety bito w Australii celowo, na pamiątkę tamtego wydarzenia. Po przejściu na dolary i centy na obręczach wybijany był nominał jednego dolara, zaś na wyjmowanym krążku centralnym - 25 centów.


W 175 rocznicę powstania pierwszych dziurawych dolarów odbyła się w Sydney międzynarodowa wystawa numizmatyczna. Z tej okazji Królewska Mennica Australijska wybiła na pięciu uncjach srebra okolicznościowy medal o średnicy 63mm, na którego awersie przedstawiono w skali 1:1 replikę jednego z oryginalnych Holley Dollarów. Medal ten wykonał Horst Hahne.

A co to ma wspólnego z dziobakami? Otóż na rewersie znajdują się wizerunki australijskich zwierząt. Jest tam i dziobak, a oprócz niego:  kangur, kakadu, koala, emu, jaszczurka i wombat.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...