To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

czwartek, 28 czerwca 2012

Szybka reedycja

Kiedy w lutym bieżącego roku zamawiałem 50 sztuk pathtaga poświęconego tej stronie, nie spodziewałem się, że upłynie zaledwie parę miesięcy i na skutek wymian (w wyniku których moja kolekcja żetonów z dziobakami wyraźnie się powiększyła) a także faktu, że część tagów rozdałem w prezencie, potrzebna będzie reedycja. Oczywiście, aby zapewnić "miedzianej" wersji status edycji limitowanej, druga seria ma inne wykończenie. Nie zmienił się ani wzór, ani kolory emalii, ale powierzchnia metalu jest tym razem galwanizowana na kolor srebrny.


Co ciekawe, seria ta jest o około 0.1g lżejsza od poprzedniej. Masa tego tagu to około 5.63g. Nakład, zamówiony w maju 2012 to 100 sztuk. Powinien wystarczyć mi na dłużej, bo nie dość, że jest większy, to jeszcze częstość wymian uległa zmniejszeniu. Jeśli i on się wyczerpie, pojawi się najprawdopodobniej trzecia edycja, znów o innym kolorze galwanizowania. 

Numer seryjny żetonu to 22506.



Uaktualniony wpis:
Strona ma własną monetę!.



czwartek, 21 czerwca 2012

Złote miniaturki - dodatkowe informacje

Australian Coin Collecting Blog podał dodatkowe informacje na temat miniaturowych monet, o których pisałem w zeszłym tygodniu. 
I tak:
  • Masa każdej z monet to pół grama;
  • Średnice wynoszą 11.15mm;
  • Królewski wizerunek na awersie jest standardowy (IRB).
Na podstawie obrazka
na ACC Blog


Uaktualniony wpis:
Obiegowe 20 centów z Australii.



wtorek, 12 czerwca 2012

Złote miniaturki 2012

Opisując przeróżne żetony z dziobakami, nie zapominam, że głównym tematem tej strony są wszak monety - legalne środki płatnicze. Przez jakiś czas nie było okazji o nich pisać, bo nic nowego się w tej materii nie działo. Zmieniło się to w tym tygodniu.

Z niejakim opóźnieniem (bo wydarzenie to planowane było pierwotnie na maj) Królewska Mennica Australijska wyemitowała zestaw miniaturek monet obiegowych wybijanych stemplem lustrzanym w złocie 9999. Zestaw ten zawiera monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Wszystkie monety mają tę samą wielkość i masę - niestety, nie podano, ile one wynoszą! Nieznany jest też wciąż nakład (zapowiedź mówiła o 2 000 sztuk), a także królewski wizerunek na awersie. Rewersy są wykonane według standardowych projektów Stuarta Devlina, na monecie dwudziestocentowej znajduje się zatem dobrze już nam znany dziobak.
Oficjalny wizerunek zestawu udostępniany przez R.A.Mint
Na razie trudno napisać na temat tego zestawu coś więcej. Gdy tylko zdobędę brakujące informacje, pojawi się na tym blogu wpis uzupełniający.


Uaktualniony wpis:
Obiegowe 20 centów z Australii.



piątek, 8 czerwca 2012

Waga pathtagów

Udało mi się pozyskać dodatkowe informacje dotyczące masy pathtagów. Jak wspominałem wcześniej, przeciętny pathtag waży niecałe 6 gramów. Masa zależy zarówno od wyciśniętego na awersie i rewersie wzoru, jak i od ilości i rodzaju użytej do wykończenia żetonu emalii. Rozbieżności są dość duże, w zasadzie można przyjąć, ze masa pathtagów zawiera się zasadniczo pomiędzy 5.50 a 6.15 grama z maksimum w okolicy 5.9 grama.

Nawet w przypadku tagów wykonanych z jednej matrycy ręczny proces nakładania emalii może spowodować rozbieżności rzędu kilku setnych grama. Podane przy opisach pathtagów wartości masy należy więc traktować jako orientacyjne.

Logo pathtagów

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...