To English speaking visitors:
Welcome to my blog devoted to platypuses on world coins (and tokens). As you can see, most information that I have put here is in Polish. But if you don't understand Poish too well, you can find something for you too! First, to the right, you can find a link to the platypus coin list in English. If you want to read more, you may use an automated translation feature provided by Google. The translator makes funny mistakes when translating between two such different languages, but the result is quite understandable!

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Dla młodych kolekcjonerów

Młodzi ludzie też często chcą kolekcjonować monety. Jednak - o ile nie są z bogatych domów - nie stać ich zazwyczaj na monety srebrne, nie mówiąc już o złotych. Z myślą o takich właśnie klientach mennica w Perth wypuściła w 2008 roku serię "Młodzi Kolekcjonerzy - Zestaw Zwierzęta Australii". W kolejnych latach pojawiły się jeszcze zestawy "Piraci", "Kosmos" i "Owady".

Seria "Zwierzęta" zawiera dwanaście monet, z których cztery mają na rewersach nieco zmodyfikowane wizerunki stworzeń, które pojawiły się we wcześniejszych latach w serii "Odkryj Australię". Te cztery to: kolczatka, wombat, jaszczurka i dziobak. Porównajmy poniższy obrazek z tym z poprzedniego wpisu - prawda, jaki podobny?

Oficjalny wizerunek monety udostępniany przez Perth Mint

Jako autor rewersu podany jest Justin Graham, lecz bystre oko dostrzeże inicjały "RV" na kamieniu po prawej stronie ("P" poniżej z lewej oznacza Perth). Prawdopodobnie więc Graham zaadaptował na potrzeby tej serii cztery spośród wcześniej użytych projektów Vanderwiela. Awers zawiera  królewski wizerunek autorstwa I. Rank-Broadleya.

Moneta wykonana jest z brązu aluminiowego, ma średnicę 30.2mm, waży 13.8g. Rewers wykonany jest stemplem lustrzanym, zaś awers odwrotnie lustrzanym (lustrzany połysk mają wypukłe części awersu, zaś tło jest matowe). Nominał to jeden dolar.

Moneta rozprowadzana była na specjalnych tekturowych kartach, które można było przechowywać w przystosowanym do tego albumie:

Karta z otworem na monetę (front/tył)
Mennica podaje, że do końca 2011 roku sprzedano 11 960 egzemplarzy tej monety.


Ostatnie uaktualnienie: 6 października 2012.


3 komentarze:

desmeuzes pisze...

Mam tę monetę, dopiero zaczynam się interesować monetami z dziobakiem (również innymi gadżetami związanymi z tym gatunkiem), ale mam nadzieję, że moja kolekcja się poszerzy :) Fajnie, że ktoś też lubi dziobaki i prowadzi taką stronę. Pozdrawiam! :)

Murazor pisze...

Powodzenia w nowym hobby! :)

desmeuzes pisze...

Dziękuję i nawzajem! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...